Cegielnia Michałów, Mokrsko - producent cegieł i producent pustaków. Fachowa produkcja cegieł i pustaków. W naszej ofercie: cegła czerwona, pustak max. Nasza siedziba to łódzkie, piotrkowskie. Sprawdź naszą ofertę – zapraszamy!
facebook

Pustak ceramiczny Porotherm czy Max 220?

Kwestia wyboru materiałów do konstrukcji ścian zewnętrznych to jeden z tych dylematów przy budowie domu, które nigdy nie zostają rozwiązane. Zarówno Max, jak i Porotherm ma swoich zwolenników, oba rodzaje pustaków ceramicznych mają też swoje wady i zalety.

Przede wszystkim, należy uzmysłowić sobie, że mówimy tu o różnych formach pustaka, a nie różnych firmach. Oba rodzaje pustaka mogą być produkowane przez różne firmy.

Max od Porothermu różni się wielkością i kształtem formy. Porotherm ma zazwyczaj większy rozmiar. Na przykład ścianę o szerokości 30 cm będziemy robili z Porothermu 30 o wymiarach: 300x250x238 mm. Na metr kwadratowy ściany zużyjemy średnio 16 pustaków. Na taką samą ścianę wyjdzie nam 22 pustaków Max 220 (mają wymiary: 288x188x220).

Oprócz tego, że będziemy musieli kupić więcej pustaków Max, ważne jest też to, że potrzeba będzie więcej pracy, żeby je ułożyć. Ponadto, pustaki Porotherm układane są w systemie pióro - wpust (stąd skrót P+W w nazwie), co ułatwia pracę. Dlatego zazwyczaj za robociznę wykonania ścian z Porothermu zapłacimy mniej niż za Max'a.

Jeżeli chodzi o cenę jednostkową, to tańszy jest Max (między innymi dlatego też, że jest mniejszy). Jednak różnica częściowo się wyrównuje z uwagi na większą liczbę pustaków, które musimy kupić. Oto przykładowe wyliczenia dla domu o łącznej powierzchni ścian zewnętrznych: 150 metrów kwadratowych, o szerokości 30 cm, na podstawie cen z Allegro.pl:

Pustak ceramiczny Max 220

Wydajność: 22 pustaki na metr kwadratowy
Cena sztuki: 2,50 - 3 zł
Potrzebnych pustaków: 3300 szt
Koszt Max'a: 8250 zł - 9900 zł

Pustak PorothermPustak Porotherm 30

Wydajność: 16 pustaków na metr kwadratowy
Cena sztuki: 4 - 5 zł
Potrzebnych pustaków: 2400 szt
Koszt Max'a: 9600 zł - 12000 zł

Różnica: 1350 - 2100 zł na korzyść Max'a

Jak widać, różnica nie jest duża i może ją zniwelować wyższy koszt robocizny i różnica w kosztach zaprawy.

Jeżeli chodzi o inne kryteria wyboru to pojawiają się przeróżne wady i zalety dla każdego z rodzajów pustaków. Można o tym czytać na forach internetowych bez końca. Do kilku najciekawszych wypowiedzi można zaliczyć:

Na rzecz Max:
"jeśli ściana docieplana, to materiał jak najtańszy"
W przypadku Porotherma jest "problem z wieszaniem przedmiotów. "
Porotherm jest "bardziej kruchy, delikatniejsza konstrukcja"
Porotherm jest "rowniejszy - na takim podrapanym maksie tynk bedzie sie lepiej trzymal"
"jeśli dajemy ocieplenie (wełna, styropian) to ścianę z pustaka traktujemy jako nośna i tutaj wymagamy jak najlepszych wytrzymałościowych i kumulacyjnych i innych poza termicznymi, gdyż o to dba warstwa ocieplenia, dlatego MAX jest w prawie każdym punkcie lepszy od PH, poza izolacyjnością cieplną. "

Na rzecz Porothermu:
"Max nie trzyma dokładnie wymiarów"
"max podbno nie da się nawet podzielić np na pół bo zaraz się kruszy natomiast porotherm spokojnie można przeciąć"
Max jest "kruchy jak szkło. Dobrze wypalony i mocny , ale jakiekolwiek dzielenie pustaka na pół przed wmurowaniem kończyło się rozsypką"

Źródło: http://blog-budowlany.blogspot.com
powrót