Cegielnia Michałów, Mokrsko - producent cegieł i producent pustaków. Fachowa produkcja cegieł i pustaków. W naszej ofercie: cegła czerwona, pustak max. Nasza siedziba to łódzkie, piotrkowskie. Sprawdź naszą ofertę – zapraszamy!
facebook

Porównanie kosztów wykonania ścian w różnych technologiach

Podczas budowy domu baczną uwagę zwraca się na początkowe koszty związane z przeprowadzeniem całej inwestycji. Zdarza się, że decyzje związane z wyborem określonej technologii budowy czy zastosowaniem danych materiałów zapadają po przeanalizowaniu wyłącznie strony kosztowej. Należy jednak pamiętać o tym, że budując dom robi się to najczęściej z myślą o jego wieloletnim użytkowaniu, stąd równie ważne są aspekty związane z kosztem utrzymania budynku. Przedstawiona poniżej tabela dowodzi, że już na przestrzeni 10 lat użytkowania domu zastosowanie elewacji klinkierowej okazuje się o wiele tańszym rozwiązaniem niż pokrycie domu tynkiem.

Ściana murowana budynku parterowego o powierzchni 100 m2:
Rozwiązania przykładowe - koszty wykonania i utrzymania przy założeniu odświeżania elewacji tynkowej co 5 lat.
 
W przypadku ściany dwuwarstowej czy trójwarstwowej, gdybyśmy zastosowali cegłę np. pełną z naszej cegielni (cegielnia Michałów, Mokrsko) zamiast płytek, cegieł klinkierowych, wtedy koszt za 100m2 jest jeszcze mniejszy i może wynieść ok. 34 000 zł.
Koszt może być jeszcze mniejszy z uwagi na to iż ułożenie cegły lub płytki klinkierowej jest droższe niż ułożenie cegły pełnej.

 

Porównianie kosztów wykonania ścian w różnych technologiach

Nakłady i ceny wg. SEKOCENBUD oraz KNR z I kwartału 2013 r. (ceny netto):
stawka robocizny 14,34/rbh; nakład pracy na wykonanie 1m2 elewacji klinkierowej 2,6 h.

SEKOCENBUD - ogólnopolska baza cen materiałów budowlanych i kosztów robocizny.
KNR - Katalog Nakładów Rzeczowych - gromadzi dane o czasie wykonywania danej czynności lub pracy.

Źródło: http://www.crh-klinkier.pl
powrót