Cegielnia Michałów, Mokrsko - producent cegieł i producent pustaków. Fachowa produkcja cegieł i pustaków. W naszej ofercie: cegła czerwona, pustak max. Nasza siedziba to łódzkie, piotrkowskie. Sprawdź naszą ofertę – zapraszamy!
facebook

Mity na temat cegły

Są trwałe, wytrzymałe, nadają charakteru każdemu budynkowi. Pomimo sprawdzonej od wieków jakości, na temat cegieł klinkierowych wciąż krąży całkiem pokaźna liczba mitów. Rozprawiamy się z tymi najbardziej powszechnymi.

MIT 1: Tylko czerwona cegła jest prawdziwa

... a każdy inny kolor oznacza, że cegła nie jest z ceramiki. Nic bardziej mylnego! Proces wypalania cegieł klinkierowych jest na tyle zaawansowany, że możliwa jest masowa produkcja w bardzo wielu kolorach - od czerni, przez brąz, niebieski, żółty aż po bardzo jasne odcienie szarości. Mało tego: cegły marki Terca - jedne z najpopularniejszych na polskim rynku - dostępne są w wersjach dwukolorowych (np. brązowo - niebieski), z różną fakturą lica. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne.

MIT 2: Cegła jest droga

W kontekście długoterminowej inwestycji - a w taki sposób należy liczyć koszty budowy - nie jest to prawda. Prawidłowo ułożona cegła jest praktycznie bezobsługowa: nie wymaga okresowego malowania, impregnacji, ma ogromną odporność mechaniczną, a w razie zniszczenia kilku elementów można je wymienić relatywnie niskim kosztem. Oszczędności w całym okresie użytkowania są zatem znaczne i z pewnością pokryją nieco wyższe koszty tego materiału w porównaniu np. z bardzo nietrwałym tynkiem.

MIT 3: Cegła z czasem płowieje

Cegła klinkierowa wypalona zgodnie ze wszystkimi normami budowlanymi nie powinna zmienić koloru pod wpływem czynników atmosferycznych lub upływu czasu. Na klinkierze nie rozwijają się też glony, grzyby i pleśń. Na zmianę koloru nie ma też wpływu okresowe mycie cegieł. Warto dodać, że powyższe zasady dotyczą cegieł w każdym kolorze. W przypadku klinkieru poszczególne elementy są wypalane już w docelowym kolorze – na lico cegły nie stosuje się żadnych farb i barwników.

MIT 4: Cegła nie nadaje się do nowoczesnego budownictwa

Jest wręcz przeciwnie - nowoczesne budownictwo nie może się obyć bez klasycznej cegły! Luksusowe lofty - apartamentowce powstające w wyniku adaptacji byłych powierzchni przemysłowych - mają z reguły charakterystyczny - ceglany - design. Co istotne, cegła klinkierowa doskonale komponuje się z nowoczesnymi materiałami - szkłem, drewnem i stalą. Dzięki temu klinkier ma potencjał, aby stać się podstawą współczesnego budownictwa i być pomostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

MIT 5: Murowanie z cegieł jest skomplikowane

Murowanie wymaga przede wszystkim wprawy i cierpliwości - niewielkie wymiary cegieł sprawiają, że jest to dość żmudna i czasochłonna praca. Jednak podstawowe zasady murowania są niezwykle proste i praktycznie nie odbiegają od reguł stosowanych przy murowaniu z innych materiałów. Nie mówimy tu oczywiście o wznoszeniu z klinkieru elementów małej architektury czy wykonywania skomplikowanych przewiązań - tutaj rzeczywiście przyda się wsparcie doświadczonego murarza. Jednak murowanie w podstawowej technice z powodzeniem można wykonać samodzielnie.

Źródło: http://www.budogram.pl
powrót