Cegielnia Michałów, Mokrsko - producent cegieł i producent pustaków. Fachowa produkcja cegieł i pustaków. W naszej ofercie: cegła czerwona, pustak max. Nasza siedziba to łódzkie, piotrkowskie. Sprawdź naszą ofertę – zapraszamy!
facebook

Moc zaklęta w cegle

Wędrując po szczecińskich ulicach lub fotogaleriach Sediny, podziwiamy XIX wieczne budynki i ich przepiękne detale i nieraz zastanawiamy się, kto i jakim sposobem osiągnął takie efekty przy zastosowaniu technik sprzed ponad 100 lat. A może nawet nie zastanawiamy się nad tym, będąc przekonani, że „dawniej, w cegle, po prostu budowali ładniej”?

Czy ciekawiło Was, skąd pochodzą cegły, z których wybudowano mury kościołów, obu ratuszów, pięknych szczecińskich poczt, szkół, Baszty Panieńskej (zwanej też Basztą Siedmiu Płaszczy), Zamku Książąt Pomorskich czy choćby tych „prostych i skromnych” willi na Pogodnie lub większych budynków publicznych i mieszkalnych w Śródmieściu, na Niebuszewie i Pomorzanach? Czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie i jak wypalono te skomplikowane wimpergi, gzymsy, fryzy, a nawet i większe detale architektoniczne?

Czy te wszystkie rzeczy, włącznie z ceramicznymi rzeźbami, można obejrzeć jedynie na wystawie w Starym Ratuszu?

Więcej na: http://sedina.pl/wordpress/index.php/2004/12/15/moc-zaklta-w-cegle/
powrót