Cegielnia Michałów, Mokrsko - producent cegieł i producent pustaków. Fachowa produkcja cegieł i pustaków. W naszej ofercie: cegła czerwona, pustak max. Nasza siedziba to łódzkie, piotrkowskie. Sprawdź naszą ofertę – zapraszamy!
facebook

Szibam

Manhattan na pustyni”, „najstarsze miasto drapaczy chmur” – takie określenia ukuto dla miasta Szibam w jemeńskiej dolinie Hadramaut. Znajduje się w nim około 500 wieżowców zbudowanych z cegły mułowej i mających 5-9 pięter.

Początki miasta, które było stolicą jemeńskiego królestwa Hadramaut, sięgają II w. n.e. Jednak większość wieżowców ma po 100-200 lat, a najstarszy liczy sobie około 400 lat. Cegła mułowa jest bowiem materiałem bardzo nietrwałym, więc domy wymagają częstych napraw i renowacji. Trudno zatem powiedzieć od kiedy domy w Szibam przybrały formę wieżowców. Nie ma jednak wątpliwości, że są to najwyższe na świecie domy mieszkalne z cegły mułowej.

Szibam leży na niewielkim, otoczonym obronnym murem wyniesieniu. Mur chronił miasto przed napadami Beduinów, a wyniesienie przed wodami, które regularnie zalewały dolinę. I właśnie po to, by zmieścić całą ludność na tym podwójnie bezpiecznym terenie, mieszkańcy Szibam stawiali coraz wyższe domy.

Źródło: http://cudaswiata.archeowiesci.pl
Górne zdjęcie na licencji Creative Commons
powrót